ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

عنوان :

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

توضیحات

راهنمای انتخاب آجیل شب عید

با نزدیک شدن به عید نوروز بازار آجیل و خشکبار داغ می شود. متأسفانه برخی از آجیل ها در فروشگاه ها با وجود ظاهر آبدار و رنگارنگشان طعم چندان خوبی ندارند. با مطالعه راهنمای انتخاب آجیل شب عید ما می توانید به خوبی با نوع و کیفیت آجیل آشنا شوید و برای پذیرایی از مهمانان خود آجیل های سالم، سالم و در عین حال خوشمزه تهیه کنید.

راهنمای انتخاب آجیل عید
به یاد داشته باشید که آجیل و خشکبار در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض شرایط نامساعد محیطی مانند گرما و رطوبت بالا به قارچ مبتلا می شوند. قارچ ها به تدریج به مغز نفوذ کرده و سمی به نام آفلاتوکسین را به آن تلقیح می کنند. این سم عوارض جانبی سریع یا طولانی مدت در مصرف کننده ایجاد خواهد کرد. برخی از عوارض جانبی سریع آفلاتوکسین ها شامل ضعف سیستم ایمنی، آسیب کبدی و در نهایت سرطان کبد است. برای اثرات طولانی مدت استفاده از آن می توان آن را ناهنجاری های جنینی، جهش، ناهنجاری های کروموزومی و… نامید. بنابراین توصیه می شود از خرید آجیل مخلوط به مقدار زیاد خودداری شود.

قبل از خرید حتماً طعم و تازگی آجیل را بررسی کنید. بو، طعم و ظاهر آجیل از عوامل مهم در کیفیت آنهاست. در راهنمای انتخاب آجیل شب عید زیر به بررسی خواص لازم هر یک از این عوامل می پردازیم.

ظاهر آجیل و میوه های خشک را به دقت بررسی کنید:
اگر حفره، کپک یا بقایای حشرات مرده یا زنده روی مهره ها و پیچ و مهره ها وجود دارد، بدانید که آنها قدیمی و پوسیده هستند. همچنین با مشاهده سوراخ های روی آجیل از وجود لارو و حشرات داخل آن به شکل کرم به اندازه یک دانه برنج مطمئن شوید. پس از خرید و مصرف مجدد آن خودداری کنید.
یکی دیگر از راه‌های تشخیص آجیل ناسالم این است که مقداری آجیل بردارید، آن‌ها را در دستتان بزنید و سپس برای چند ثانیه بیرون بیاورید. اگر رنگی روی دست شما باقی ماند، می توانید نتیجه بگیرید که آجیل نیست. سالم و ناسالم است.
برخی از شیرینی فروشی ها و آجیل فروشی ها از مواد براق و موم مانند برای افزایش ماندگاری و همچنین جذاب به نظر رسیدن آجیل استفاده می کنند. بدانید که استفاده طولانی مدت از این افزودنی ها می تواند به قسمت های مختلف بدن به خصوص کبد آسیب برساند. اما اگر همچنان به زیبایی آجیل های عید اهمیت می دهید، بهتر است آجیل هایی را با بسته بندی سالم، تاریخ انقضا و مجوز بهداشت انتخاب کنید.

به رنگ های مصنوعی آجیل و میوه های خشک توجه کنید:
استفاده از رنگ های مصنوعی غیرمجاز با پایه معدنی سنگین در دانه ها، بادام، پسته و سایر مغزها گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد حساسیت شدید مصرف کننده شود. این رنگ ها بیشتر سرطان زا هستند و همچنین باعث بیماری های کبدی و کلیوی می شوند، به ویژه در افراد در معرض خطر مانند کودکان، زنان باردار و سالمندان. بنابراین اگر هنگام خوردن تخمه، پسته و بادام دست و لب‌هایتان رنگی شد، بدانید که در تهیه آن‌ها از رنگ‌های شیمیایی استفاده شده و از خوردن این گونه تنقلات خودداری کنید.
مغز گردو به دلیل رشد کپک و قارچ می تواند سیاه شود. این قارچ ها سموم خطرناکی ترشح می کنند که برای سلامتی انسان بسیار مضر است. بنابراین هرگز مغز گردو سیاه را خریداری و مصرف نکنید.
به بوی آجیل و خشکبار توجه کنید:
بوی تند و نامطبوع آجیل و خشکبار نشانه کهنگی و بی کیفیتی است.
به یاد داشته باشید که آجیل های بو داده فاسد شدنی هستند یا اینکه برخی از آجیل فروشی ها آنها را برشته می کنند تا طعم قدیمی خود را پنهان کنند. خرید آجیل به صورت خام و تفت دادن هر بار در منزل توصیه می شود.
آجیل را حتما میل کنید:
گاهی برخی افراد برای پوشاندن اسیدیته و بوی نامطبوع آجیل نمک زیادی به آجیل اضافه می کنند. علاوه بر این، آجیل شور برای افراد مبتلا به فشار خون و بیماری های قلبی عروقی بسیار مضر است و آجیل شیرین برای افراد دیابتی و افراد دارای اضافه وزن بسیار مضر است. پس همیشه سعی کنید ترجیحاً آجیل خام و کم نمک بخرید.
آجیل با طعم ترش و بوی نامطبوع نخرید و حتی اگر آن ها را تهیه کردید و متوجه ترش بودن آن در منزل شدید، سریعا به فروشنده برگردانید. به یاد داشته باشید که آجیل ترش باعث بیماری می شود.

نکات مهم خرید و نگهداری آجیل در شب عید
به دلیل روغن زیاد در آجیل و میوه های خشک، این اقلام خیلی زود خراب می شوند. پس سعی کنید آجیل و میوه های خشک را هر چند وقت یکبار مصرف می کنید بخرید تا همیشه هنگام مصرف آنها شاداب و سالم بمانید.
آجیل های خریداری شده را در ظروف دربسته و در یخچال یا جای خنک دیگر نگهداری کنید. همچنین می توانید گردوهای اضافی را به مدت 3 ماه در یخچال نگهداری کنید.
برای تفت دادن آجیل در منزل می توانید مقداری را در ماهیتابه یا فر بریزید و با حرارت ملایم تفت دهید. هنگام تفت دادن آجیل دقت کنید که آجیل نسوزند زیرا طعم بسیار بدی خواهند داشت.
چون طبق آداب و رسوم در ایام نوروز آجیل زیادی مصرف می کنیم بنابراین علاوه بر خرید آجیل باید در خوردن آن نیز دقت کرد. ترکیب آجیل و میوه های خشک علاوه بر طعم عالی، سالم تر نیز خواهد بود.
آجیل در دراز مدت دچار تغییرات شیمیایی و اکسیداسیون جزئی لیپید می شود. بنابراین اگر بعد از عید نوروز مقداری آجیل باقی مانده است، می توانید آجیل و دانه های روغنی را در سالاد یا همراه با کباب و سیب زمینی سرخ کرده بخورید تا سریعتر مصرف کنید. برخی از افراد آجیل را خرد می کنند و از آن برای تهیه نان، شیک، کیک یا سس های مختلف استفاده می کنند.
از آنجایی که مصرف آجیل در مقادیر زیاد آسان است، منجر به افزایش وزن در افراد می شود، بنابراین توصیه می کنیم از خرید آجیل پوست کنده به مقدار زیاد خودداری کنید.

برای خواندن مقاله کامل روی لینک مشاهده کلیک کنید.